Göra Ritning Till
Göra Ritning Till
Begagnade Bilaffär

Pavilion 8

Begagnade Bilaffär Detta projekt är en butik för försäljning av begagnade bilar. De hoppas att butikens image kan jämföras med designkänslan hos en bilfabrik. Utrymmet är fullt av grönska och gården skiljer sig från andra butiker. Därför använder designen formförändringarna hos korrugerade stålplåtar för att förmedla delar av byggnadens strömlinjeformade känsla och rymdspänningen. Den traditionella innergården är skapad för att förbinda utomhusgrönskan med inomhusutrymmet, öka känslan av transparens och belysning och förstärka rummets visuella effekt.

Projektnamn : Pavilion 8, Designers namn : Yao Chi Shih, Kundens namn : SYC Architects.

Pavilion 8 Begagnade Bilaffär

Denna fantastiska design är en vinnare av bronsdesignpris i arkitektur, byggnad och struktur designtävling. Du bör definitivt se den bronsbelönta designerns designportfölj för att upptäcka många andra nya, innovativa, originella och kreativa arkitektur-, byggnads- och strukturdesignverk.

Dagens designintervju

Intervjuer med världsberömda designers.

Läs de senaste intervjuerna och konversationerna om design, kreativitet och innovation mellan designjournalist och världsberömda designers, konstnärer och arkitekter. Se senaste designprojekt och prisbelönta mönster av kända designers, konstnärer, arkitekter och innovatörer. Upptäck ny insikt om kreativitet, innovation, konst, design och arkitektur. Lär dig mer om designprocesser för fantastiska designers.