Receptbok Food Into Opportunities är en receptbok skapad för att hjälpa hushåll att minska matsvinnet. Boken riktar sig till kvinnor mellan 30 och 60 år. Ett hybridformat kombinerar den tryckta boken med digitalt innehåll som delas på sociala medieplattformar. Den första utgåvan fokuserar på frukt och grönsaker och förklarar hur man kan använda dem i olika mognadsstadier. Förvaringstips och säsongsbetonade recept bidrar till att varje ingrediens används fullt ut. Standardformatet i brevstorlek, det inbundna omslaget och de sydda sidorna gör boken lämplig för frekvent användning i köket.
Projektnamn : Food Into Opportunities, Designers namn : Udem Universidad de Monterrey, Kundens namn : Universidad de Monterrey.
Denna fantastiska design är en vinnare av bronsdesignpris i arkitektur, byggnad och struktur designtävling. Du bör definitivt se den bronsbelönta designerns designportfölj för att upptäcka många andra nya, innovativa, originella och kreativa arkitektur-, byggnads- och strukturdesignverk.