Göra Ritning Till
Göra Ritning Till
Utställningspaviljong

Dekton Cosentino Pavilion

Utställningspaviljong Dekton and Cosentino Pavilion är ett utställningsutrymme designat för en designmässa i Shanghai. Paviljongen omfattar 150 kvadratmeter och använder en öppen planlösning för att leda besökarna genom utrymmet. Tre funktioner erbjuds: produktvisning, kundinteraktion samt en kaffe- och vattenbar. Golv, väggar, tak och diskar är beklädda med ultratunna stenpaneler som är 4 millimeter tjocka och upp till 3,3 gånger 1,4 meter stora. Panelerna är torrmonterade, vilket gör att paviljongen kan monteras på tolv timmar och senare demonteras och återanvändas.

Projektnamn : Dekton Cosentino Pavilion, Designers namn : Kris Lin, Kundens namn : Kris Lin International Design.

Dekton Cosentino Pavilion Utställningspaviljong

Denna fantastiska design är en vinnare av silverdesignpris i mode-, kläder- och plaggdesigntävling. Du bör definitivt se den prisbelönta designerns silver-designportfölj för att upptäcka många andra nya, innovativa, originella och kreativa mode-, kläder- och plaggdesignverk.

Dagens designintervju

Intervjuer med världsberömda designers.

Läs de senaste intervjuerna och konversationerna om design, kreativitet och innovation mellan designjournalist och världsberömda designers, konstnärer och arkitekter. Se senaste designprojekt och prisbelönta mönster av kända designers, konstnärer, arkitekter och innovatörer. Upptäck ny insikt om kreativitet, innovation, konst, design och arkitektur. Lär dig mer om designprocesser för fantastiska designers.