Göra Ritning Till
Göra Ritning Till
4D Broderiplagg

Random Puff

4D Broderiplagg RandomPuff är en ny puffer som använder 4D-broderipuffar för plaggisolering. Puffar tillverkas initialt platta och dyker upp i kupoler när de utsätts för värme. De aktiverade puffarna fångar in luft mellan den yttre miljön och bäraren för att hålla kroppen varm. Utvecklingen involverar skapandet av ett bibliotek av 4D-broderimaterialinteraktioner mellan "aktiva fibrer" och "statiska tyger". Designers och utvecklare kan använda beräkningsbaserade designverktyg för att samarbeta med slutanvändare och skapa nya textil- och softgood-designer som är högteknologiskt mode, personliga och hållbara.

Projektnamn : Random Puff, Designers namn : Rosalie Hsin-Ju Lin, Kundens namn : MIT Media Lab.

Random Puff 4D Broderiplagg

Denna bra design är en vinnare av designpris i förpackningens designtävling. Du bör definitivt se den prisbelönta designerns designportfölj för att upptäcka många andra nya, innovativa, originella och kreativa förpackningsdesignverk.

Dagens designintervju

Intervjuer med världsberömda designers.

Läs de senaste intervjuerna och konversationerna om design, kreativitet och innovation mellan designjournalist och världsberömda designers, konstnärer och arkitekter. Se senaste designprojekt och prisbelönta mönster av kända designers, konstnärer, arkitekter och innovatörer. Upptäck ny insikt om kreativitet, innovation, konst, design och arkitektur. Lär dig mer om designprocesser för fantastiska designers.