Göra Ritning Till
Göra Ritning Till
Bostad, Galleri

Hat on the Ridge

Bostad, Galleri "Hat on the Ridge" är en tvåvånings träbostad med ett galleri i Kamakura, Japan. Jordgolvet vilar direkt på berggrunden, och ett fyrkantigt pyramidtak täcker ett pelarfritt rum. Taket är lågt vid kanterna och högt i mitten. Var och en av de fyra takkanterna är uppvikt för att öppna sig mot en egen utsikt: berget, dalen, byn och himlen. På detta sätt bildas fyra distinkta rum. I hörnen är den övre våningen genomskuren ner till marken, vilket förbinder de två våningsplanen. Antikviteter visas i skala med det dagliga livet.

Projektnamn : Hat on the Ridge, Designers namn : Kiyotoshi Mori, Kundens namn : MDS Co., Ltd..

Hat on the Ridge Bostad, Galleri

Denna fantastiska design är en vinnare av bronsdesignpris i arkitektur, byggnad och struktur designtävling. Du bör definitivt se den bronsbelönta designerns designportfölj för att upptäcka många andra nya, innovativa, originella och kreativa arkitektur-, byggnads- och strukturdesignverk.

Dagens design

Fantastisk design. Bra design. Bästa design.

Bra design skapar värde för samhället. Varje dag har vi ett speciellt designprojekt som demonstrerar kompetens inom design. Idag är vi glada att visa upp en prisbelönt design som gör en positiv skillnad. Vi kommer att presentera mer fantastiska och inspirerande mönster varje dag. Se till att du besöker oss varje dag för att njuta av nya bra designprodukter och projekt från största designers världen över.