Göra Ritning Till
Göra Ritning Till
Stol

Cocoda

Stol Cocoda är en stol tillverkad av massivt trä. Stolen kännetecknas av intrikata tredimensionellt böjda armstöd, som är utskurna ur massivt trä. Denna form kan inte framställas genom att böja trä. Varje del är handsnidad av hantverkare med japanska hyvlar och knivar. Den snidade sitsen känns mjuk trots att träet är hårt, vilket möjliggör långa stunders sittande. Designen behåller endast de nödvändiga funktionerna, i enlighet med idén att enkelhet skapar komfort och skönhet. Stolen mäter 700 mm i bredd, 520 mm i djup och 725 mm i höjd, med en sitthöjd på 420 mm.

Projektnamn : Cocoda, Designers namn : Shigeki Matsuoka, Kundens namn : Koma co.,ltd..

Cocoda Stol

Denna fantastiska design är en vinnare av silverdesignpris i mode-, kläder- och plaggdesigntävling. Du bör definitivt se den prisbelönta designerns silver-designportfölj för att upptäcka många andra nya, innovativa, originella och kreativa mode-, kläder- och plaggdesignverk.

Dagens design

Fantastisk design. Bra design. Bästa design.

Bra design skapar värde för samhället. Varje dag har vi ett speciellt designprojekt som demonstrerar kompetens inom design. Idag är vi glada att visa upp en prisbelönt design som gör en positiv skillnad. Vi kommer att presentera mer fantastiska och inspirerande mönster varje dag. Se till att du besöker oss varje dag för att njuta av nya bra designprodukter och projekt från största designers världen över.