Göra Ritning Till
Göra Ritning Till
Vårfestivalevenemang

Let’s Play School

Vårfestivalevenemang Låt oss leka skola är en vårfestivaldesign skapad för en nöjespark i Seoul. Temat förenar skolstarten med vårens ankomst. Skolelement och körsbärsblommor kombineras med nöjesparkens miljö. Installationen innefattar en skolbuss, en skolgård och en väg som leder till skolan, där parkens karaktärer visar sig i skoluniformer. Fotozoner är placerade på flera platser för besökare i alla åldrar. Trä, metallstrukturer, konstgjorda blommor och LED-belysning används, och ljuset skapar en lugn stämning på kvällen.

Projektnamn : Let’s Play School, Designers namn : jaesu Choi, Kundens namn : 도담테오.

Let’s Play School Vårfestivalevenemang

Denna fantastiska design är en vinnare av bronsdesignpris i arkitektur, byggnad och struktur designtävling. Du bör definitivt se den bronsbelönta designerns designportfölj för att upptäcka många andra nya, innovativa, originella och kreativa arkitektur-, byggnads- och strukturdesignverk.

Dagens designintervju

Intervjuer med världsberömda designers.

Läs de senaste intervjuerna och konversationerna om design, kreativitet och innovation mellan designjournalist och världsberömda designers, konstnärer och arkitekter. Se senaste designprojekt och prisbelönta mönster av kända designers, konstnärer, arkitekter och innovatörer. Upptäck ny insikt om kreativitet, innovation, konst, design och arkitektur. Lär dig mer om designprocesser för fantastiska designers.