Göra Ritning Till
Göra Ritning Till
Lägenhet

Amar Bari

Lägenhet Detta är ett hyreshus med fyra lägenheter för enpersonshushåll i centrala Tokyo. Det designades utifrån den japanska filosofin Chisoku och utformades med en kal betongstomme som utnyttjar tomten maximalt, samt med träbås där minimala bostadsfunktioner och apparater är gömda. Resultatet blev ett fritt utrymme med en takhöjd på 3,5 meter. De boende använder detta fria utrymme som en möjlighet att njuta av sina liv och att samarbeta med det lokala samhället. Projektet utformades för att fånga detta fria utrymme.

Projektnamn : Amar Bari, Designers namn : Hiroaki Iwasa, Kundens namn : Hiroaki Iwasa .

Amar Bari Lägenhet

Denna bra design är en vinnare av designpris i förpackningens designtävling. Du bör definitivt se den prisbelönta designerns designportfölj för att upptäcka många andra nya, innovativa, originella och kreativa förpackningsdesignverk.

Dagens design

Fantastisk design. Bra design. Bästa design.

Bra design skapar värde för samhället. Varje dag har vi ett speciellt designprojekt som demonstrerar kompetens inom design. Idag är vi glada att visa upp en prisbelönt design som gör en positiv skillnad. Vi kommer att presentera mer fantastiska och inspirerande mönster varje dag. Se till att du besöker oss varje dag för att njuta av nya bra designprodukter och projekt från största designers världen över.